تبدیل فایل اکسل به واژه‌نامه ترادوس

 

در آموزش امروز، گام به گام، به ساخت واژه‌نامه و استفاده از آن در نرم‌افزار ترادوس استودیو می‌پردازیم. 

تبدیل فایل اکسل دو ستونی به ترم‌بیس ترادوس استودیو

روش اول – Glossary Converter

ساده‌ترین روش ممکن برای این کار استفاده از اپلیکیشن glossary converter  است (برای دریافت این نرم‌افزار به «مدیر پروژهٔ ترادوس» تیکت بزنید). پس از نصب این نرم‌افزار آن را باز کنید. روی گزینهٔ settings کلیک کنید و دو فیلد English و Persian را مطابق شکل ۱ به نرم‌افزار اضافه کنید و نوع Language را برای آن انتخاب کنید.

 

شکل ۱- تنظیمات نرم‌افزار Glossary converter

حال به راحتی با کشیدن فایل اکسل و انداختن آن در پنجرهٔ نرم‌افزار فایل ترم‌بیس با فرمت .sdltb بسازید. حال می‌توانید از این فایل در ترادوس استفاده کنید. در پنجرهٔ Editor نرم‌افزار ترادوس برای اضافه کردن ترم‌بیس‌تان روی یکی از دو گزینهٔ مشخص‌شده در شکل کلیک کنید.

شکل ۲- وارد شدن به بخش مدیریت ترم‌بیس‌های پروژه

 

سپس همانند شکل روی گزینهٔ File-based MultiTerm Termbase کلیک کنید و ترم‌بیسی را که ساخته‌اید انتخاب کنید.

 

شکل ۳- پنجرهٔ اضافه کردن و مدیریت ترم‌بیس‌ها

 

اکنون، فایل ترم‌بیس به پروژه‌تان اضافه می‌شود و به ترم‌بیس پیش‌فرض تبدیل می‌شود. به این ترتیب، ترادوس هر زمانی که با واژه‌های موجود در ترم‌بیس‌تان مواجه شود، آن را پیشنهاد داده و با انتخاب و زدن اینتر کیبورد به راحتی می‌توانید از این واژه‌ها استفاده کنید.

شکل ۴- وارد کردن عبارت‌های موجود در لیست ترم‌بیس

 

روش دوم – SDL MultiTerm Convereter

این روش که استاندارد خود SDL است نیاز به مراحل بیش‌تری دارد. در ادامه ساخت ترم‌بیس با این نرم‌افزار را هم یاد می‌گیرید.

پس از باز کردن نرم‌افزار با پنجره‌ای مواجه می‌شوید که کافی‌ است روی Next کلیک کنید.

نکته: در صورتی که بخواهید فایل اکسل مورد نظر را به ترم‌بیس موجود اضافه کنید، فیلدهای اکسل باید با فیلدهای ترم‌بیس همخوانی داشته باشد.

در پنجرهٔ بعدی پروژهٔ تبدیل جدید می‌سازید (New conversion session) یا پروژه‌ای را که قبلاً ذخیره کرده‌اید بارگذاری می‌کنید (Load existing conversion). گزینهٔ اول را انتخاب کنید تا پروژه‌ای جدید برای تبدیل ایجاد کنید.

حال گزینهٔ Microsoft Excel format را برای وارد کردن فایل اکسل خود انتخاب کنید و روی Next کلیک کنید.

در کادر input file فایل اکسل مورد نظر را وارد کنید. بدین ترتیب، به صورت خودکار دیگر کادرها نیز پر می‌شوند. البته، اگر بخواهید می‌توانید مسیر خروجی ترم‌بیس را در کادر output file، فایل تعاریف آن را در termbase definition file و فایل گزارش را در Log file تغییر دهید.

در پنجرهٔ بعدی مشخصات هر ستون فایل اکسل خود را تعیین می‌کنید (فایل‌هایی که از سایت دریافت می‌کنید حاوی دو ستون انگلیسی و فارسی هستند). برای هر زبان از قسمت Language field زبان درست را انتخاب کنید و بعد روی Next کلیک کنید.

در پنجرهٔ بعدی نیاز به انجام تغییر نیست و کافی است روی Next کلیک کنید.

نهایتاً، روی Next کلیک کنید و پس از اتمام تبدیل گزینهٔ Finish را انتخاب کنید.

در این‌جا، فایل اصطلاحاً Definition (مجموعهٔ واژگان) با پسو��د .xdt ساخته شد. حال برای ایجاد ترم‌بیس قابل استفاده در ترادوس استودیو نرم‌افزار  SDL MultiTerm را باز کنید. از منوی File گزینهٔ Create new termbase را انتخاب کنید.

مکان ذخیره‌سازی ترم‌بیس خود و نام آن را مشخص کنید و روی گزینهٔ Save کلیک کنید.

در این پنجره با انتخاب گزینهٔ Load an existing termbase definition file فایل ساخته‌شده‌تان را باز کنید و روی Next کلیک کنید.

در فیلد Friendly Name نامی مناسب برای ترم‌بیس خود انتخاب کنید (این نام داخل نرم‌افزار  SDL Trados و SDL MultiTerm نشان داده می‌شود).

با استفاده از دکمهٔ Add زبان‌های مورد نظر خود را به کادر سمت راستی اضافه کنید و روی Next کلیک کنید.

پنجره‌های بعدی را هم با زدن Next رد کنید تا در نهایت ترم‌بیس شما ساخته شود. حال ترم‌بیس مورد نظر در این نرم‌افزار باز می‌شود و فقط کافی است واژه‌های ذخیره‌شده در فایل xml را وارد کنید.

حال، در تب Termbase Management گزینهٔ import را انتخاب کنید و روی دکمهٔ Process کلیک کنید

در پنجره‌ای که باز می‌شود، در فیلد import file فایل xml ساخته‌شده‌تان را باز کنید. تیک عبارت Fast import… را هم بزنید و روی next کلیک کنید. تمام! واژه‌ها به ترم‌بیس‌تان اضافه شدند.

برای مشاهدهٔ آموزش جامع SDl MultiTerm Converter روی لینک زیر کلیک کنید:

SDL MultiTerm Conversion

ارسال نظر