نکات طلایی ترادوس: پاورقی

 یکی از مشکلاتی که همهٔ مترجم‌ها در ترادوس به آن بر می‌خورند وارد کردن پاورقی است. در صورتی که فایل مبدأ دارای پاورقی باشد، ترادوس به صورت خودکار و به کمک تگ‌ها پاورقی‌ها را در فایل خروجی وارد می‌کند. ولی در بسیاری از موارد پیش می‌آید که مترجم می‌خواهد توضیحات و موارد دیگری را در پاورقی بیاورد. در این جا است که باید دست به دامن مایکروسافت ورد و ماکروهای آن شوید. در ادامه مرحله به مرحله روش انجام این کار را توضیح می‌دهم.

استفاده از کامنت در ترادوس برای تبدیل به پاورقی

ابتدا، در ترادوس باید عبارت یا جمله‌ای را انتخاب کنید که می‌خواهید به آن پاورقی اختصاص دهید. برای این کار قسمت مورد نظر را (شکل ۱) انتخاب کنید، سپس راست کلیک کنید و گزینهٔ Add comment را انتخاب کنید.

شکل ۱- انتخاب قسمت مورد نظر برای اضافه کردن کامنت

حال متن مورد نظر را در پنجرهٔ Add comment وارد کنید (شکل ۲). 

شکل ۲- وارد کردن متن مورد نظر برای تبدیل به پاورقی

حال می‌رسیم به مرحلهٔ اصلی کار که در مایکروسافت ورد انجام می‌شود. بعد از این که از فایل‌تان خروجی می‌گیرید، کامنت‌ها در ورد نشان داده می‌شوند (شکل ۳).

شکل ۳- نمونهٔ کامنت‌ها در مایکروسافت ورد

برای تبدیل تمامی کامنت‌های موجود در فایل کافی است از ماکروی زیر استفاده کنید:

 

Sub comment2footnote()
Application.ScreenUpdating = False
Dim oDoc As Document, oComment As Comment
Set oDoc = ActiveDocument
For Each oComment In ActiveDocument.Comments
oDoc.Footnotes.Add Range:=oComment.Scope, Text:=oComment.Range.Text
oComment.Delete
Next
Application.ScreenUpdating = True
 End Sub

نحوهٔ استفاده از ماکرو در ورد


برای ساخت ماکرو، ابتدا از تب view گزینهٔ Macros را بزنید و بعد روی Record macro کلیک کنید. بعد از این که روی Ok کلیک کردید، از همین منو روی Stop recording کلیک کنید تا یک ماکروی خالی در فایل تمپلیت ورد ساخته شود. حال کافی است کد بالا را در این ماکرو وارد کنید. برای این کار با زدن روی دکمهٔ Macros پنجرهٔ آن را باز کنید و روی ماکروی مورد نظر کلیک کنید و دکمهٔ Edit را فشار دهید (شکل ۴).

در پنجرهٔ بازشده کد موجود را پاک کنید و کد بالا را در آن paste کنید. حال با ذخیرهٔ این کد ماکروی شما آمادهٔ استفاده خواهد شد. برای اجرای ماکروی ساخته شده روی دکمهٔ Macros کلیک کنید و با انتخاب ماکروی comment2footnote و زدن دکمهٔ Run آن را اجرا کنید. 

به این ترتیب، ماکرویی در اختیار دارید که هر وقت آن را اجرا کنید تمام کامنت‌های موجود در فایل‌تان به پاورقی تبدیل می‌شود.

 

 

 

 

 

نظرات (7) -

  • آخه چرا این ترادوس انقدر دشوار و گیج کننده و غیرکاربرپسنده!!!!
    کاش شبکه دوباره کلاس های حضوری ترادوس برگزار کنه. من و خیلی های دیگه کاملا با این نرم افزار سردرگم شدیم.
    • ترادوس هم مثل هر نرم‌افزار دیگری نیاز به یادگیری دارد. وقتی اصول یک نرم‌افزار را یاد بگیرید و با قلق‌های آن‌ آشنا شوید، به راحتی می‌توانید با آن کار کنید و کم‌تر به مشکل بر می‌خورید. کلاس هم انشالا برگزار می شود. اگر از مترجم‌های فعال شبکه هستید می‌توانید تشریف بیاورید دفتر تا موارد لازم به شما آموزش داده شود.
  • بسیار نکته‌ی مفید و کاربردی بود. ای کاش میشد ماکرویی در برنامه ورد برای ثبت کلمات پرتکرار هم پیدا کرد، چرا که مرتب کردن خروجی برخی سفارش ها در نرم افزار ترادوس به خاطر قالب مقاله بسیار وقت گیرست، اگر بشود این سفارش ها را در ورد آن هم با قابلیت ثبت کلمات پرتکرار انجام داد، کمک زیادی به مترجمان خواهد شد. در هر صورت از نکات مفیدتان ممنونیم.
    • خواهش می‌کنم، خوشحالم که نکات برای‌تان مفید واقع شد. در مورد قالب‌بندی فایل خروجی ترادوس، به مرور با قلق‌های این کار آشنا می‌شوید و خیلی سریع این کار را انجام می‌دهید. تعداد زیادی از تغییرات با ctrl+h در ورد امکان‌پذیر هستند.
  • نکته ای بسیار مفید و کاربردی بود. کاش میشد ماکرویی برای ثبت کلمات پرتکرار هم پیدا شود تا سفارش هایی که مرتب کردن خروجی شان از نرم افزار ترادوس به خاطر قالب شان وقت گیرست، در نرم افزار ورد انجام می شدند. اینطوری کمک زیادی به مترجمان میشد. در هر صورت از نکات کاربردیتان از جانب تمام مترجمان شبکه تشکر می کنم.

ارسال نظر